Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Tlačové správy

„Byt predávam už dva mesiace, no ide o špecifický byt, ktorý nespadá do bežnej kategórie panelového bytu. S cenou sme už šli dole a predpokladám, že ešte pôjdeme. Na vrchole trhu by sa predal za približne 99-tisíc eur. To bola aj počiatočná cena, na ktorej sme testovali dopyt. Už pri tejto sume sa uskutočnili obhliadky, no zatiaľ nemáme reálneho záujemcu," opisuje svoju skúsenosť s predajom dvojizbového bytu na Novozámockej ulici v Nitre Tomáš Porubský, majiteľ realitnej kancelárie Porubsky Real Estate.

„Byt predávam už dva mesiace, no ide o špecifický byt, ktorý nespadá do bežnej kategórie panelového bytu. S cenou sme už šli dole a predpokladám, že ešte pôjdeme. Na vrchole trhu by sa predal za približne 99-tisíc eur. To bola aj počiatočná cena, na ktorej sme testovali dopyt. Už pri tejto sume sa uskutočnili obhliadky, no zatiaľ nemáme reálneho záujemcu," opisuje svoju skúsenosť s predajom dvojizbového bytu na Novozámockej ulici v Nitre Tomáš Porubský, majiteľ realitnej kancelárie Porubsky Real Estate.Sťažený prístup k hypotékam kvôli vysokým úrokovým sadzbám v kombinácii s vyčkávaním na výraznejší pokles cien spôsobil zásadné zabrzdenie trhu novostavieb aj starších nehnuteľností. Keďže situácia sa v ďalších mesiacoch pravdepodobne nezmení, pokles cien nehnuteľností môže pokračovať. Je však málo pravdepodobné, že by tento rok dosiahol viac ako 10 %, predpokladá finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Realitný trh má za sebou zaujímavé obdobie plné zvratov. Pandémia predaj zabrzdila, neskôr sa však rozbehol až tak, že sa kupujúci predbiehali a na stole bolo aj licitovanie. Predávajúci boli na koni, ale ako to už býva, situácia sa otočila. Komplikovanejšie schvaľovanie úverov, inflácia, drahšie energie spôsobili, že ľudia s kúpou otáľajú. Ako to vidia realitní odborníci?

 


Ceny padajú aj v Bratislave, celoslovenský priemer cien bytov ostal v porovnaní s augustom nezmenený

Pokles cien nehnuteľností už je tu. Ukazujú to údaje Realitnej únie SR za september tohto roka. Ceny najlikvidnejších trojizbových bytov sa ku koncu tretieho kvartálu už znižovali vo väčšine krajských miest vrátane Bratislavy. Tento pokles prvýkrát reálne odzrkadľuje zmenu na trhu, ktorá nastala už skôr.