Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Predaj nehnuteľností sa spomalil, kupujúci čakajú na nižšie ceny

Pridané: 30.11.2022

Realitný trh má za sebou zaujímavé obdobie plné zvratov. Pandémia predaj zabrzdila, neskôr sa však rozbehol až tak, že sa kupujúci predbiehali a na stole bolo aj licitovanie. Predávajúci boli na koni, ale ako to už býva, situácia sa otočila. Komplikovanejšie schvaľovanie úverov, inflácia, drahšie energie spôsobili, že ľudia s kúpou otáľajú. Ako to vidia realitní odborníci?

 

Róbert Ondriáš, prezident ZRKS a konateľ realitnej kancelárie Grand Reality
Trh sa celkovo spomalil. Záujemcovia čakajú na vhodnú ponuku a hlavne na zníženie ceny vyhliadnutej nehnuteľnosti. To, že sa predaj spomalil vidieť aj na katastrálnych úradoch. Klienti si dlhšie vyberajú nehnuteľnosť, schvaľovanie hypotekárnych úverov sa predlžuje a ľudia celkovo zvažujú, či sa pri aktuálnych podmienkach v bankách vôbec zadlžiť. Predávajúci musia byť trpezlivejší, lebo trh s nehnuteľnosťami sa celkovo spomalil. Kupujúci si môžu viac vyberať a už nemusia prikývnuť na prvú ponuku ako pred pár mesiacmi, keď sa predávalo všetko a rýchlo. Viacerí čakajú aj na zníženie cien, lebo už teraz vidieť spomalenie rastu a niekde aj pokles o 5-10 percent. Spomalenie je zapríčinené aj bankami, ktoré predlžujú schvaľovanie hypotekárnych úverov. Hypotéky sú drahšie a menej dostupné ako kedysi. Stúpa počet ľudí, ktorí majú pri schvaľovaní úveru problém. Stúpajúcou úrokovou sadzbou banky poskytujú nižšie sumy na základe príjmov žiadateľov. Zároveň bankové domy v tejto dobe viac preverujú nehnuteľnosti ocenené v znaleckých posudkoch a znižujú ich hodnotu v porovnaní s cenami zo začiatku kalendárneho roka 2022.

Peter Mriňák, konateľ realitnej kancelárie Rivers Real Estate
V dôsledku negatívnych vplyvov na vývoj trhu s nehnuteľnosťami (zvýšené úrokové sadzby, inflácia, vojnový konflikt) dochádza postupne ku korekcii cien, pričom tento trend bude v najbližších mesiacoch ešte pokračovať. Naďalej vnímame aktivitu kupujúcich v sektore novostavieb a nehnuteľností v prémiových projektoch či lokalitách, no aj tu sa trend rastu výrazne spomalil. V minulosti si Slováci zvykli brať hypotéku na investičné byty, dnes je však situácia iná. Ochraňovať aktíva môžeme vtedy, keď ich máme k dispozícii. V prípade, že ich nemáme, tak neodporúčam ísť kupujúcemu na hranu. Dodatočné náklady a zvyšovanie cien energií ho môžu dobehnúť. Pri kúpe investičnej nehnuteľnosti medzi najdôležitejšie aspekty patrí poloha nehnuteľnosti, výdavky za mesačnú réžiu, potenciál zhodnotenia z pohľadu prenájmu alebo rastu cien. Nákladová položka je v dnešnej dobe extrémne dôležitá. Potenciálny kupujúci sa musí pozerať dopredu minimálne na dva roky, ideálne až na päť. Aby sa nestalo, že pôjde pri kúpe na hranu a následne ho prevalcujú zvýšené poplatky za energie alebo vyššia úroková sadzba po skončení inflácie.

František Špita, konateľ realitnej kancelárie Vestareal
V Trnave a okolí evidujeme o niečo menej dopytov na predaj alebo kúpu nehnuteľností, klienti sú opatrnejší ako pred rokom. Čo sa týka predaja, alebo prenájmu nehnuteľností, celkovo je na trhu stále z čoho vyberať i keď pribúdanie takýchto ponúk je skromnejšie, a teda stále ešte prevyšuje dopyt nad ponukou. Od začiatku jesene pociťujeme spomalenie trhu nehnuteľností, spomalenie rastu cien, povedal by som, že aj ich zastavenie a dokonca i mierny pokles – vo väčšej miere upravujeme ceny jednotlivých nehnuteľností ako v minulom období. Drvivá väčšina záujemcov o kúpu nie je ochotná akceptovať stúpajúci cenový trend, čím nastáva tlak na postupné znižovanie cien, čomu prispieva i prísnejšia úverová politika. Momentálne tento trend najviac zaznamenávame v bytovom segmente a taktiež i v segmente rodinných domov. Napriek všetkému však rok 2022 hodnotíme veľmi pozitívne. Je za tým stopnutie protipandemických opatrení, chuť klientov investovať do nehnuteľností a taktiež riešiť potrebu ich bývania. Aj v trnavskom regióne sa však vyskytli prípady, kedy boli klientom zamietnuté žiadosti o hypotekárne úvery alebo sa ich schvaľovanie predlžovalo, čo komplikovalo situáciu predávajúcim, kupujúcim i maklérom. Od úverovej politiky bude závisieť aj situácia na realitnom trhu po novom roku. Vplyv bude mať aj inflácia, zamestnanosť a kúpyschopnosť obyvateľov. Zostávame optimistami a veríme, že budúci rok bude v realitách aspoň taký úspešný ako bol tento rok. Predávajúci by sa podľa mňa mali pripraviť, že ceny nehnuteľností už neporastú takým tempom ako tomu bolo v minulom období. Na druhej strane však predpokladám, že kupujúci budú mať na budúci rok možnosť väčšieho výberu ponúk na trhu s nehnuteľnosťami.

Viac na: https://www.zoznamrealit.sk/blog/predaj-nehnutelnosti-sa-spomalil-kupujuci-cakaju-na-nizsie-ceny?fbclid=iwar0g9b5o5ppmp5jk3d5inysshid6gviktkc4ebr22gv1pdq8hwuagspe98e