Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Podpultový predaj nehnuteľností je minulosť

Pridané: 17.1.2024

Dostupnosť bývania sa na Slovensku minulý rok zhoršila. Dôvodov je viacero. Na vlastné bývanie mnoho ľudí ani nepomyslelo, keďže kúpyschopnosť výrazne klesla. Mohli, resp. stále môžu za to drahé hypotéky v kombinácii s vysokými cenami nehnuteľností i pomalý rast miezd.

Čítajte viac: https://mynovezamky.sme.sk/c/23268621/podpultovy-predaj-nehnutelnosti-je-minulost-prichadza-opacny-trend-ceny-mozno-este-klesnu.html

V roku 2024 by už, aj napriek drahým hypotékam, mohlo byť bývanie dostupnejšie.

Kým v minulosti sa aj za vyššiu cenu predalo v podstate všetko, čo malo štyri steny, dnes je často rozhodujúcou zľava, ktorú je predávajúci ochotný poskytnúť.

"Dnes sa skôr otvárajú príležitosti na dlhodobé investovanie, pretože ceny nehnuteľností sú v tomto období na svojich minimách resp. možno tento rok ešte jemne klesnú," konštatuje Branislav Čuri, realitný maklér zo spoločnosti FinGO recloud.

"To umožňuje kúpu nehnuteľností za priaznivú cenu. Ide však o dlhodobú investíciu, pretože ceny sa nevrátia na vrchol okamžite, niekoľko rokov to určite potrvá," dodáva.

V rozhovore prezrádza, čo tento rok na trhu s realitami čaká Slovákov a aj to, ako môžu niektorým pomôcť štáty zásahy pri hypotékach. Aké trendy v investovaní do realít nás čakajú v roku 2024?

Ak hovoríme o investovaní do nehnuteľností za účelom zisku, tak v tejto oblasti sa trendy výrazne menia. Jedným z typov investície do nehnuteľnosti je nákup na niekoľko mesiacov či rokov, prípadné zvýšenie hodnoty rekonštrukciou a predaj.

V časoch, keď rástli ceny nehnuteľností, ste takto dokázali zarobiť už po niekoľkých mesiacoch.

Toto už dnes nefunguje, pretože ceny nehnuteľností klesajú a je otázne ako sa bude realitný trh vyvíjať ďalej.

Po poslednej realitnej kríze v roku 2009 to trvalo podľa štatistického úradu približne deväť rokov, kým sa ceny vrátili na svoje predkrízové maximá.

Ako to bude tentokrát, ukáže len čas. Stále však platí, že pri investovaní do nehnuteľnosti je dôležitý aj jej správny výber.

Hrachovský Anton, Šéfredaktor - MY Nové Zámky, 16. jan 2024