Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ceny nehnuteľností už klesajú. Týka sa to aj najlukratívnejších veľkých miest

Pridané: 27.10.2022

Ceny padajú aj v Bratislave, celoslovenský priemer cien bytov ostal v porovnaní s augustom nezmenený

Pokles cien nehnuteľností už je tu. Ukazujú to údaje Realitnej únie SR za september tohto roka. Ceny najlikvidnejších trojizbových bytov sa ku koncu tretieho kvartálu už znižovali vo väčšine krajských miest vrátane Bratislavy. Tento pokles prvýkrát reálne odzrkadľuje zmenu na trhu, ktorá nastala už skôr.

Dôležitý signál

Medzikvartálny rast si udržala len Nitra a Prešov, ostatné krajské mestá zaznamenali prepad. Ceny tohto druhu bytov Bratislave v porovnaní s druhým štvrťrokom klesli o 0,3 percenta, najvýraznejší pokles bol v Trnave, kde sa ceny znížili o 1,7 percenta.

Celkovo v septembri stál meter štvorcový bytu na Slovensku 2 902 eur, čo je rovnaká hodnota ako v auguste tohto roka. „Hodnota realitného barometra zamrzla v septembri na čísle z augusta. Neznamená to však automaticky, že v ďalších mesiacoch začne po stagnácii klesať. Ak by sa tak aj stalo, bude to skôr symbolické znižovanie. Na druhej strane, aj malé poklesy môžu zohrať veľkú úlohu pri zmene trhového sentimentu. Sebavedomie kupujúcich narastie na úkor predávajúcich,“ upozorňujú analytici Realitnej únie SR.

Pokles je zatiaľ skutočne iba signálom, že nálada na trhu sa mení. S veľkou pravdepodobnosťou sú nateraz výrazné cenové skoky medzi mesiacmi či štvrťrokmi minulosťou. „Len pre zaujímavosť, pokiaľ by septembrová hodnota realitného barometra vydržala do konca roka, mali by sme na konci decembra za sebou medziročný rast vo výške 17,2 percenta,“ upozorňuje Realitná únia SR.

Za celý rok 2021 ceny nehnuteľností narástli o 23,5 percenta a v roku 2020 o necelých dvanásť percent. Ceny teda v súčasnosti nemusia zďaleka byť na hrane kolapsu ako v roku 2008, spoliehať sa na ďalší rýchly rast sa v súčasnosti ukazuje ako nesprávne. Zmena na trhu sa teda v medziročných porovnaniach hľadá ťažko, no určite ju už v súčasnosti treba brať do úvahy.

Najlepší čas na predaj nehnuteľnosti bol pravdepodobne pred niekoľkými mesiacmi, v súčasnosti sa už trh zmenil. „Predávajúci by mali vziať do úvahy novú realitu. Bytov v ponuke je viac, kupujúcich menej. Pokiaľ chcú svoju nehnuteľnosť naozaj predať, nemali by sa pozerať na suseda, ktorý dostal za svoju nehnuteľnosť na konci jari 200-tisíc eur. Ak to nepochopia, ľahko sa môže stať, že svoju nehnuteľnosť nepredajú vôbec,“ hovoria analytici.

Výrazne nižší dopyt

Dopyt na trhu jednoducho oslabuje. Ceny nehnuteľností dlho rástli a tento rast nekopíroval vývoj reálnych miezd. Tie v súčasnosti pod vplyvom enormnej inflácie v súčasnosti klesajú. To sa prejavuje aj na trhu s nehnuteľnosťami. „Aktuálne sa trend spomaleného dopytu odráža najmä na cenách nehnuteľností na sekundárnom trhu, kde predávajúci, ktorí chcú a potrebujú predať svoju nehnuteľnosť, musia zreálniť svoje očakávania z predaja bytu,“ hovorí Viktor Obtulovič, odborník na reality FinGO.sk.

Na druhej strane to neznamená, že kupujúci budú môcť počítať s mimoriadne nižšími cenami. Predávajúci budú zatiaľ váhať s výraznejším znížením ceny, s niečím takým sa dá počítať iba  prípade, že kupujúci sa s predajom ponáhľa.

Znížený dopyt automaticky znamená vyššiu ponuku. Jednotlivé nehnuteľnosti ostávajú na trhu dlhšie, menej rušno je podľa V. Obtuloviča aj na katastrálnych úradoch. Viac ponúk na trhu je zmena v prospech kupujúceho. „V bratislavskej Petržalke len za dva mesiace pribudlo do ponuky viac ako 55 trojizbových bytov, čo býval najlikvidnejší segment. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím, kedy pribúdalo do ponuky len pár bytov mesačne, je to naozaj vysoké číslo. Keď porovnáme napríklad ponuku v menšom meste Levice, kde štandardne bývalo v ponuke okolo dvadsať až tridsať nehnuteľností, dnes na realitných portáloch nájdeme v tomto meste viac ako 120 ponúk, čo je výrazne zvýšená ponuka,“ ilustruje V. Obtulovič.

Prejavujú sa aj drahšie hypotéky

K poklesu cien prispievajú samozrejme aj drahšie hypotéky. Kým v prvom štvrťroku 2022 bola priemerná úroková sadzba poskytnutá na nové úvery na bývanie 1,04  percenta, v druhom štvrťroku dosiahla už 1,6  percenta. Cena úverov navyše ďalej stúpa a v auguste sa priemerná úroková sadzba nových úverov dostala na 2,42 percenta.

Pre záujemcov o bývanie to znamená, že za svoju nehnuteľnosť platia viac. Vzhľadom na to, že NBS stanovila limity pre maximálnu možnú výšku mesačných splátok všetkých úverov, niektorí klienti si môžu požičať viac, prípadne hypotéku nečerpajú vôbec, lebo si nákup nehnuteľnosti jednoducho nemôžu dovoliť. Objem poskytnutých úverov na bývanie sa v auguste znížil na 1,1 miliardy eur.

Zdroj: TREND