Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ceny inzerátov hovoria zreteľne. V hlavnom meste klesla hodnota bytov o desaťtisíce eur

Pridané: 30.11.2022

 Finančná kríza priniesla pomalý pád cien nehnuteľností. Súčasné zlacňovanie bude naopak rýchle a razantné

Inzeráty ponúkajúce staršie trojizbové byty v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves začínali v lete na sume 210-tisíc eur. Začiatkom novembra je všetko inak a najlacnejšie byty začínajú už na úrovni 170-tisíce eur. Za túto sumu sa dajú rýchlo predať.

Podobný vývoj, len na iných cenových hladinách, sa odohral takmer vo všetkých väčších mestách Slovenska. Samozrejme vždy existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Analýza portálu nehnuteľnosti.sk odhalila stagnáciu cien v Banskej Bystrici a Žiline. V hlavnom meste si zasa v lokalitách s nedostatkom parkovania stále držia extrémne vysoké ceny garáže. Napríklad na sídlisku Dlhé diely sa staršia garáž bežne predáva za 40-tisíc eur.

Bolo to rýchle

Jesenné cenové dno mnoho ľudí nestihlo ani len zaregistrovať. Prišlo totiž oveľa skôr ako pokles cien v oficiálnych štatistikách. Mnoho predávajúcich s veľkou pravdepodobnosťou tento rok už prepáslo najvhodnejšiu šancu na dobrý predaj. Počas najbližších pár týždňov budú ceny stagnovať a ďalší razantný pokles pravdepodobne príde podľa odborníkov s príchodom nového roka.

Súčasný vývoj je najmä dôsledkom zvyšovania základnej úrokovej sadzby Európskou centrálnou bankou. Zvyšovanie vytlačilo ceny najlacnejších slovenských hypoték na 2,5 percenta za rok. Ešte pred necelými dvoma rokmi nebol problém zohnať úver s ročným úrokom na úrovni pol percenta.

Banky sú zároveň ochotné požičať výrazne menej peňazí ako v minulosti. Pre tieto dôvody záujemcovia o vlastné bývanie nie sú schopní zaplatiť majiteľom toľko ako donedávna. Kto chce dnes nehnuteľnosť rýchlo predať, musí ísť s cenou dole.

Naposledy banky razantne obmedzili úvery na bývanie po vypuknutí finančnej krízy. Vďaka tomu okolo roku 2012 nebol problém kúpiť v hlavnom meste starší štvorizbový byt za 100-tisíc eur. V tom čase prichádzalo zlacňovanie nehnuteľností postupne a ceny klesali niekoľko rokov.

Ceny klesnú len budúci rok

Súčasný vývoj je zásadne iný. Všetko dôležité sa s veľkou pravdepodobnosťou odohrá už v priebehu budúceho roka. Podľa niektorých analytikov je zvyšovanie sadzieb už na vrchole a na budúci rok bude eurozónu ďaleko viac trápiť recesia. Prudké spomaľovanie ekonomického rastu automaticky zrazí vysokú infláciu. ECB by v takom prípade mohla znižovať úroky už v druhej polovici roku 2023. Následne začnú opäť stúpať ceny slovenských nehnuteľností.

Budúci vývoj je však značne neistý. Veľa bude závisieť od počasia. Extrémne tuhá zima môže rýchlo vyprázdniť zásobníky plynu a ceny energií opäť poletia nahor. V krajnom prípade môže prísť aj k dočasnému odstaveniu priemyslu. Naopak pri miernej zime sa eurozóna môže tesne vyhnúť recesii. Ekonomický rast udržia nad vodou masívne investície z plánu obnovy, eurofondov a niektorých vlád. Nemci plánujú na prekonanie hroziacej krízy minúť stovky miliárd eur.

Pri takto nastavených protichodných tlakoch je ťažko povedať, či bude na budúci rok najväčší problém vysoká inflácia alebo recesia. Oveľa jasnejšie to bude až na budúcu jar. Ak bude najväčšou starosťou recesia, tak ceny bytov dosiahnu dno už v lete 2023, ak naopak inflácia, tak zlacňovanie môže vydržať až do decembra.

Veľkou neznámou je aj prudkosť zlacňovania. S veľkou pravdepodobnosťou v prípade, že čoraz viac domácností bude mať problém s vysokou infláciou, padnú ceny razantne. Najmä starší ľudia bývajúci vo veľkých nehnuteľnostiach budú mať čoraz väčší problém pokryť z dôchodkov všetky náklady. Jednoduchým riešením môže byť predaj veľkého bytu alebo domu a následná kúpa menšej nehnuteľnosti. V tomto prípade bude veľa závisieť aj od pomoci vlády s vysokými cenami energií.

Zdroj : TREND 18.11.2022