Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Jaguar zdvihol ceny bytov v Nitre o tretinu

Pridané: 16.12.2021

O tom, že automobilka postaví svoj nový závod v strednej Európe, sa začalo špekulovať už na začiatku roka 2015. Na jar boli informácie konkrétnejšie a spomínať sa začala Nitra. V decembri bolo všetko definitívne potvrdené. Kontinuálne so situáciou sa vyvíjal aj realitný trh v regióne.

Od momentu, keď najväčší britský výrobca áut definitívne ohlásil príchod do Nitry, podnikatelia, ale aj bežní občania zareagovali na situáciu svižne – tvrdí Martin Lazík z portálu Nehnuteľnosti.sk. Priblížil, že rast cien nabral ešte väčšie tempo po definitívnom podpísaní strategickej zmluvy. Najmä pri bytoch môžeme podľa neho hovoriť o skoku, kde za pár mesiacov narástla priemerná požadovaná cena napríklad za dvojizbový byt o viac ako 25 percent. „Ide o vysoké číslo aj pri celoročných zmenách, ktoré v tomto prípade Nitra stihla zaznamenať za menej ako šesť mesiacov,“ dodal.

Čakali na vhodnú príležitosť

Ceny začali z roka na rok stúpať a realitný trh išiel nahor. Podľa Juraja Vencela, majiteľa realitnej kancelárie Re/Max v Nitre, by k nemu síce došlo aj bez príchodu samotnej automobilky, no Jaguar tento jav ešte väčšmi posilnil. „Hovoríme o rastúcom dopyte, vyšších predajných cenách nehnuteľností i drahších prenájmoch,“ povedal Vencel.

Developer, ktorý by sa rozhodol realizovať projekt v Nitre až po potvrdení príchodu automobilky, by mal za sebou len prípravnú časť projektu. Ako uviedol Lazík, skôr sa aktivizovali práve tí developeri a investori, ktorí už mali v Nitre pozemky alebo iné investície a čakali na správnu príležitosť. Tá prišla s príchodom automobilky do regiónu, no zároveň aj s celkovým oživením realitného trhu a rastom cien vo všetkých väčších mestách.

Blízka budúcnosť? Stagnácia

Ako ukazujú štatistiky, ceny trojizbových bytov sa v prvom a druhom kvartáli ustálili na priemernej sume 97-tisíc eur. Vencel navyše predpokladá, že dôjde k ich poklesu. Súvisí to s tým, že časť spomínaných projektov sa v súčasnosti začala reálne stavať. Ľudia, ktorí majú a budú mať o nové projekty záujem, budú postupne ponúkať na predaj nehnuteľnosti, v ktorých v súčasnosti bývajú. „S rozširujúcou sa ponukou týchto väčšinou starších bytov a domov budú postupne klesať ich ceny,“ vysvetlil.

Veľké cenové skoky v nitrianskom regióne neočakáva ani Lazík. Celá situácia sa podľa neho ustáli. Efekt správy príchodu automobilky sa rozplynul v čase, taktiež rast cien spôsobený dobrou ekonomickou situáciou a dostupnými hypotékami je pravdepodobne už na konci. Stagnácia sa dá očakávať aj pre odlišný tlak na bývanie, ktorý sa naň zníži aj novými ponukami.

Vývoj cien nehnuteľností v Nitrianskom kraji


Zdroj: HN