Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Ceny bytov a domov sú na Slovensku najvyššie za posledných deväť rokov

Pridané: 4.5.2018

V porovnaní s minulým rokom stúpli ceny za meter štvorcový o 4,8 percenta.

Ceny bytov a obytných domov na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku stúpli na deväťročné maximum. Za svojim vrcholom z roku 2008 priemerná cena bývania v krajine zaostáva o zhruba desatinu, byty ale zdraželi na nové maximum. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska.

Meter štvorcový v bytoch a domoch na Slovensku stál v prvom kvartáli tohto roka v priemere 1396 eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená nárast o 4,8 percenta.

Tradične najdrahšie bývanie na Slovensku je v Bratislavskom kraji, kde je najvyššia životná úroveň v krajine.

NBS vzhľadom na stúpajúce zadlženie slovenských domácností, ktoré je s ohľadom na výkon ekonomiky krajiny najvyššie v regióne strednej Európy, chystá od leta ďalšie sprísnenie pravidiel poskytovania pôžičiek. Cieľom opatrenia je zamedziť výraznej zadlženosti ľudí v porovnaní s ich príjmami.


Autor: ČTK, SME 03.05.2018, 10:59