Tlačové správy z oblasti nehnuteľností

Realitná bublina sa stále nafukuje, ale nepraská

Tlačové správy z oblasti nehnuteľností >>

Za zvyšovanie cien môžu najmä lacné úvery v bankách, zvyšovanie miezd aj nízka nezamestnanosť. Na druhej strane dopyt po bytoch a domoch tlmí vysoká cena, ktorá znižuje ich dostupnosť pre obyčajných ľudí.

O tom, že ceny sa už blížia k vrcholu, či v niektorých prípadoch ho už aj prekonali, svedčia aj čísla za štvrtý kvartál minulého roka od Národnej banky Slovenska (NBS).

 

Priemerné ceny nehnuteľností poklesli o 1,3 percenta medzikvartálne a medziročne vzrástli len o 4,3 percenta.

Podľa realitných odborníkov ide o najpomalší medziročný rast od polovice roka 2016 a je to prvý kvartálny pokles cien za posledných dva a pol roka. Ceny bytov naďalej rástli o 2,1 percenta medzikvartálne a medziročne dokonca o 6,6 percenta. Na druhej strane ceny rodinných domov sa na konci roka 2017 znížili o dve percentá.

„Spomaľovanie rastu cien bývania môže byť určitým signálom, že aktuálna priemerná cena sa už dostáva k stropu reálnych finančných možností slovenských domácností,“ myslí si Peter Ondrovič, risk manažér a odhadca ceny nehnuteľností spoločnosti Lexxus.

Vrchol čoraz bližšie

Napriek viditeľnému rastu cien sú nehnuteľnosti stále zhruba o 12 percent lacnejšie ako na vrchole realitnej bubliny z polovice roka 2008. Lenže, zatiaľ čo ceny domov sú nižšie oproti predkrízovým úrovniam o vyše 14 percent, byty už svoje cenové maximum mierne prekročili o 1,2 percenta.

„Každým dňom sme čoraz bližšie k vrcholu, ale na určenie presného dátumu, keď ho dosiahneme, je treba vešteckú guľu,“ dodáva Alexander Krajňak, konateľ firmy Re/Max Absolute. Realitní odborníci vnímajú tieto čísla ako mierne varovanie, ale za trend a predzvesť výraznejších poklesov cien ich nepovažujú. Byty, ktoré sú stále žiadané, si svoj rast na trhu udržali aj koncom roka.

Každým dňom sme čoraz bližšie k vrcholu, ale na určenie presného dátumu, keď ho dosiahneme, je treba vešteckú guľu

Alexander Krajňak, Re/Max Absolute

„Paradoxne, v niektorých mestských častiach Bratislavy zdražovanie bytov dosiahlo ku koncu roka extrémnu úroveň vyše 16 percent v porovnaní s cenami ku koncu septembra 2017,“ tvrdí P. Ondrovič.

Čo spomaľuje rast

Pod spomalenie rastu cien bývania sa podľa odborníkov podpísala aj pomerne široká ponuka bytov a domov z dokončovaných projektov. „Taktiež sprísnenie podmienok poskytovania úverov na bývanie, ktoré pribrzďuje dopyt po nehnuteľnostiach,“ tvrdí Jana Glasová, analytička Poštovej banky.

Zvoľnenie tempa rastu cien je viditeľné aj preto, lebo v predchádzajúcich štvrťrokoch rástli ceny výraznejšie a už sa dostávajú na svoj strop. Za zbrzdením rastu cien nehnuteľností je aj pokles priemernej ceny domov.

„Tie ťahali mieru rastu smerom dole aj napriek tomu, že ceny bytov rástli,“ vysvetľuje A. Krajňak.

Napokon za zmenou rastúceho trendu cien na realitnom trhu vidia odborníci aj priveľmi nestabilné vyhliadky pre vývoj trhu v tomto roku.

Ceny v regiónoch

Znižovanie priemernej ceny bývania zasiahlo na konci roka väčšinu slovenských krajov a miest. Najviac sa znížila priemerná cena bývania v Prešovskom kraji – až o 8,6 percenta. Len v Bratislavskom a Trnavskom kraji sa priemerná cena bývania mierne zvýšila, pretože dopyt prevažuje nad ponukou.

Najdrahšie nehnuteľnosti sú stále v Bratislave a jej okolí, kde si štvorcový meter bývania možno kúpiť až za 1 905 eur. To je dvoj- až trojnásobne viac ako v ostatných regiónoch. Najlacnejšie bývanie je v nitrianskom regióne, kde človek zaplatí len 658 eur za štvorcový meter. Aj preto je v Nitre najvyššia dostupnosť bývania, hoci sa tam ceny dvíhali až do posledného kvartálu minulého roka najmä vplyvom výstavby automobilky Jaguar Land Rover.

Z priemerného platu v danom kraji si môže človek dovoliť 1,17 štvorcového metra nehnuteľnosti. Na kúpu bytu s rozlohou 65 štvorcových metrov by si človek pracujúci v Nitre musel odložiť 56 mesačných platov. Na porovnanie v Bratislavskom kraji na kúpu toho istého bytu si človek potrebuje odložiť 107 mesačných platov.

 

Záujem o menšie a novšie

Pri veľkosti bytov stále platí, že ceny najžiadanejších dvojizbových bytov sa medzištvrťročne zvýšili len o jedno percento a v prípade trojizbových bytov bol nárast len o necelé dve percentá. Naopak, ceny veľkých bytov stagnujú alebo dokonca klesajú.
Platí tiež, že staršie byty rástli len minimálne, prípadne sa vyskytli lokálne poklesy.

„Výraznejší rast cien bol zaznamenaný v prípade novostavieb. Ale aj tento nárast bol len dvojaž trojpercentný a výrazne zaostáva za predošlým obdobím rastu,“ dodáva Martin Lazík, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.

Prísnejšie pravidlá

Ceny bývania môžu byť v tomto roku ovplyvnené aj prísnejšími pravidlami poskytovania hypoték, ktoré už v minulom roku nastavila NBS a chystá sa ich ešte pritvrdiť. Dosiaľ, aj napriek sprísneniam, ceny najmä pri bytoch kontinuálne rástli.