Tlačové správy z oblasti nehnuteľností

Ceny bytov sa blížia k vrcholu. Oplatí sa ešte kupovať nehnuteľnosť?

Tlačové správy z oblasti nehnuteľností >>

Skôr v menších mestách

Najlepšie obdobie na kúpu bytu už podľa analytikov uplynulo. Stále sa však môžu nájsť nehnuteľnosti, ktoré sa oplatia.

"Nízke úrokové sadzby vyhnali ceny nehnuteľností vo veľkých mestách do nebies. Výhodnejšie vychádzajú nákupy bytov v okresných a menších mestách," hovorí analytik Next Finance Jiří Cihlář.

Vo väčších mestách sa podľa neho oplatí počkať dva až tri roky na nový pokles cien. Ak sa už človek rozhodne kúpiť tu byt, mal by zvážiť finančnú dostupnosť, stav nehnuteľnosti, tiež lokalitu a jej budúcu perspektívu.

Investovať sa podľa košického makléra firmy Re/max Petra Badidu oplatí ešte do nehnuteľností, ktoré sú na tom dobre po technickej a stavebnej stránke. A tiež vtedy, ak sú v dobrej a vyhľadávanej lokalite. Časom sa totiž takéto nehnuteľnosti zhodnocujú.

Veľký pozor si podľa analytika webu nehnuteľnosti.sk Martina Lazíka treba dávať pri kúpe v krajských mestách, kde posledné mesiace byty výrazne zdraželi.

"Časom, keď ceny poklesnú, môžu ľudia prerobiť 5- až 10-tisíc eur. Platí to hlavne pre mestá ako Košice, Trnava, Nitra, Žilina a Banská Bystrica, kde sa priemerné ceny 2-izbových bytov ustálili v intervale 78- až 85-tisíc eur," hovorí Lazík.

Drahšie úvery

Pri rozhodovaní treba tiež uvážiť, že ak bude človek ešte čakať, k hypotéke sa možno vôbec nedostane, alebo bude drahšia.

"Momentálne je ešte možnosť dostať úver v 100-percentnej výške z ceny bytu. Od leta pri novonadobudnutej regulácii aj tí najlepšie zarábajúci obyvatelia dostanú len 90 percent z hodnoty bytu a niektorí ešte menej," objasňuje analytik Capital Markets Martin Krištoff.

Mnohých ľudí môže v súčasnosti na kúpu presvedčiť aj to, že čoskoro môžu začať rásť úrokové sadzby na hypotékach.